Основи проектування сонячних будинків.

При детальному проектуванні будинків (орієнтація, інсоляція тощо) повинні також враховуватися по можливості енергетичні вимоги. Сонячні будинку необхідно проектувати дуже ретельно, і цей принцип повинен дотримуватися в найдрібніших деталях.

Ось основи проектування сонячних будинків, яких слід завжди дотримуватися:

* вивчати природні умови і будувати враховуючи клімат;
* проект, який не враховує збереження енергії, в більшості випадків не має успіху і завжди неекономічний;
* добра інсоляція всієї будівлі забезпечує зниження його енергетичних потреб;
* значення R для стін і даху повинна становити не менше 5;
* застосовувати по можливості потрійне засклення;
* розташовувати отвори і сонячні колектори з південного боку, будівлю потрібно правильно орієнтувати;
* унеможливлювати затінення південного фасаду будівлі;
* треба врахувати взаємозв’язок технічних і естетичних сторін при проектуванні сонячних акумуляторів та колекторів тепла;
* враховувати, що конструктивно і технічно багаторазове використання енергії завжди знаходить застосування в будинку (освітлення, відпрацьована вода і т. д.);
* передбачати захист будинку від холодного вітру (тепловими буферними зонами, схилами, деревами і т. д.);
* широко використовувати потужність вітрогенераторів в вітряних районах;
* ретельно розраховувати оптимальне співвідношення між обсягом будівлі і зовнішньою поверхнею (максимально можливий обсяг при найменшій поверхні);
* передбачати проектування теплової буферної зони (тобто подвійні двері, криті тераси тощо);
* використовувати рідкісне фізичне явище екзотермії (тепловіддачі);
* використовувати термічні властивості акумуляторів будівлі з точки зору оптимального рішення резервуара для відшкодування денних (нічних) тепловтрат і задоволення сезонних теплових енергетичних вимог;
* враховувати оптимальне співвідношення комфортної, автономної і зовнішньої енергій;
* зменшувати втрати тепла через вікна, збільшуючи величину R (вікно вдень забезпечує нас меншою кількістю тепла, ніж втрачає його вночі. Якщо вікна вночі ізолювати, позитивний тепловий баланс можна отримати через вікна південного фасаду будинку.).

У нашій країні, з її різноманітністю природно-кліматичних умов, взагалі не можна говорити про сонячний будинок, як якесь однозначне поняття. Недарма у вітчизняній літературі все частіше з’являються терміни «енергоактивний будинок», «енергоекономічна будівля».

Енергетично ефективне будівництво в районі Середньої Азії, обладнане різними технологічними пристроями для накопичення сонячної радіації, буде докорінно відрізнятися від такої ж будівлі на Крайній Півночі, де взагалі може не бути технологічних пристроїв, але компактне планування, конструктивне рішення і вибір будівельних матеріалів будуть спрямовані на зведення до мінімуму тепловтрат.

Тут доречно згадати парадоксальний на перший погляд вислів Д. Уотсона про те, що в деяких випадках ідеал сонячної енергетики не будинок з оптимальною опалювальною системою, а будинок, в якому опалювальна система не потрібна взагалі.

На жаль, практично у всіх регіонах нашої країни житлові будинки не можуть функціонувати без опалювальних пристроїв. Перехід на альтернативні рішення повинен бути забезпечений створенням індустріальної бази та кваліфікованими кадрами. З цієї точки зору орієнтація на першочергове впровадження систем гарячого водопостачання як найбільш автономної частини енергозабезпечення будинку безумовно правильна.  Сонячний колектор, різні типи мобільних пристроїв теплоізоляційних, акумуляторів тепла повинні стати такими ж звичними елементами житлового будинку, як радіатор традиційного опалення. Тільки після цього можна вирішити більш складну задачу використання сонячної енергії та для опалення будинку. У сонячних житлових будинках рідко зустрічається одна будь-яка система в чистому вигляді. До згаданих типам пасивних систем звичайно приєднуються кілька колекторів активного типу, хоча б для гарячого водопостачання. У більшості сонячних будинків є дублююче джерело енергозабезпечення.