Сонячні кухонні печі своїми руками.

У південних районах печі для приготування їжі, що працюють на вугіллі, дровах, газоподібному або рідкому паливі, можуть бути замінені печами, в яких використовується сонячна енергія. Найбільш просту конструкцію має сонячна піч типу «гарячий ящик».

Піч являє собою металевий ящик з теплоізоляцією і порожниною для розміщення посуду для приготування їжі. Внутрішня поверхня порожнини володіє високою відбивною здатністю, а посуд повинен мати чорний матовий колір або спеціальне поглинаюче покриття. Зверху піч оснащена знімною скляною кришкою. Піч може переміщатися на коліщатках і має ще одну кришку з відбивачем і тепловою ізоляцією. Положення цієї кришки можна змінювати, встановлюючи її вертикально або нахиляти шляхом повороту шарнірних опор таким чином, щоб забезпечити додатковий приплив відбитої сонячної радіації через скляну кришку всередину скриньки.

Сонячні кухонні печі своїми руками.

Мал. 1. Сонячна піч типу гарячий ящик:
1 — металевий ящик, 2 — теплоізоляція; 3 — лучепоглощаюча порожнина для приготування їжі; 4 — прозора кришка; 5 — колесо; 6 — теплоізольована кришка.

Сонячний пристрій такого типу при яскравому сонці забезпечує температуру не нижче 80 … 90 ° С, а завдяки наявності теплової ізоляції тепловтрати значно знижуються. Найбільш ефективно таку піч можна використовувати для розігріву напівфабрикатів і раніше приготовленої їжі.

 

 

 

 

 

 

 

Сонячні кухонні печі своїми руками.

 

Рис. 2. Плита з плоским сонячним колектором:
1 — плита; 2 — сонячний колектор, 3 — акумулятор теплоти; 4 — труба.

Однак у більшості процесів приготування їжі потрібні більш високі температури, які можуть бути досягнуті тільки при застосуванні оптичних пристроїв для концентрації сонячної енергії. У багатьох випадках це нерентабельно, але, без сумніву, технічно можливо.

 

 

 

Сонячні кухонні печі своїми руками.Рис. 3. Плита з параболічним концентратором:
1 — візок; 2 — столик; 3 — каструля; 4 — параболічний концентратор, 5 — ручка для повороту концентратора.

У районах з сухим жарким кліматом може використовуватися сонячна піч з плоским колектором сонячної енергії і акумулятором теплоти. Для підвищення ефективності слід використовувати світлопрозору кришку і відбивач. Посуд має бути пофарбований в чорний матовий колір.