Методи скорочення тепловтрат.

Методи скорочення тепловтратМетоди скорочення тепловтрат відомі, випробувані і перевипробувані:

1. Поліпшена теплоізоляція стандартних будівельних елементів (покрівля, стіни, підлоги);

2. Зменшення теплових мостів за рахунок якісного виконання робіт;

3. Герметизація оболонки будинку;

4. Використання спеціальних вікон для пасивних будинків;

5. Високоефективна рекуперація тепла з витяжного повітря.

Виконання цих п’яти пунктів вже достатньо, щоб досягти стандарту пасивного будинку.

Всі вищезгадані методи досить відомі з досвіду будівництва будинків з низьким енергоспоживанням.

Використання гравійного теплоаккумулятора.

Використання гравійного теплоаккумулятора.Зазвичай в якості акумулятора сонячного тепла використовують воду. Однак теплоакумулюючими матеріалами можуть служити гравій, щебінь, цемент, бетон та інші матеріали. Зазвичай гравій як теплоаккумулятор використовують в сонячних опалювальних системах з повітряними сонячними колекторами.

Такі теплоакумуляторі широко застосовуються в США в системах, в яких комбінують кілька методів акумулювання тепла.

Для акумулювання однакової кількості теплоти гравій зажадає в 2,5 рази більшого об’єму, тому основним недоліком гравійного теплоаккумулятора є лише його великі розміри, а гідністю — можливість розміщення безпосередньо під підлогою приміщення.

Якщо раціонально використовувати підпільний простір, то можна знайти досить місця для розміщення гравійного теплоаккумулятора і забезпечити ефективний обігрів приміщення через підлогу. У цьому випадку може виникати значний опір повітряному потоку, тому необхідно в кожному конкретному випадку використовувати будь-який пристрій, що забезпечує рівномірну циркуляцію повітря.

Мал. 1. Общий вид гравийного теплоаккумулятора:

1 — крышка; 2 — бункер; 3 — бетонный блок; 3 — теплоизоляция; 4 — сетка; 5 — гравий (галька).

Зазвичай опір повітряному потоку в гравійному теплоакумуляторі визначається розрахунковим шляхом. Щоб у сонячному будинку, що має під підлогою шар гравію завтовшки 30 см, акумулювати 200 МДж тепла і утримувати цю тепло при температурі 20 ° C. необхідна площа підлоги не більше 20 м3 .

Цього тепла буде достатньо для опалення приміщень 1-го поверху: вітальні, їдальні та спальні. Діаметр використовуваних часток гравію (гальки) зазвичай 4 … 8 см.

Якщо б вдалося підібрати частинки гравію одного діаметра, то незалежно від їх розміру одержуваний тепловий ефект був би на 50% більше і не було б перешкод при циркуляції повітря. Не можна змішувати дрібний і крупний гравій.

Гравійні акумулятори можуть використовуватися і влітку в системі кондиціонування. Однак при цьому існує небезпека заіндевенія гравію.  Якщо до розташованого під підлогою гравійного теплоакумулятора підвести систему труб у яких циркулює вода і влаштувати найпростіший бак-накопичувач гарячої води, то взимку, коли спостерігається максимальне споживання гарячої води, ця система може служити для попереднього підігріву води в системі сонячного гарячого водопостачання.

Монтаж таких пристроїв дозволяє підвищити сумарний коефіцієнт використання сонячного випромінювання в системах сонячного гарячого водопостачання і скоротити розміри сонячного теплоакумулятора.

Коли вигідно встановлювати сонячні батареї?

Коли вигідно встановлювати сонячні батареї?Один мій знайомий, професійно займається інсталяцією сонячних систем електропостачання, на одному зі спеціалізованих форумів виділив кілька напрямів застосування сонячних батарей в приватних будинках. Отже, сьогодні використання сонячної енергетики доцільно в таких випадках:

1. Є гостра необхідність, тому що будинок віддалений від централізованої лінії електропередач, а прокласти кабель невиправдано дорого чи немає фізичної можливості.
2. Є бажання отримати певну незалежність, тобто отримувати «безкоштовну» і чисту енергію від автономної електростанції і при цьому не залежати від держави.
3. Потрібно забезпечити стабільність і екологічну чистоту електрозабезпечення — в будинку часто зникає світло і є проблеми з надійністю подачі електроенергії, але немає ніякого бажання ставити дизель-генератор (шум, запахи, необхідність регулярного технічного обслуговування).
4. Необхідно втілити дизайнерське рішення — замовник хоче, щоб усе ландшафтне освітлення і підсвічування будинку працювало від сонця.
5. Є бажання і можливість йти в ногу з часом — замовник схиблений на енергозбереженні, екології та нових технологіях.
6. Потрібно підкреслити свій престиж — замовник хоче виділитися серед своїх знайомих, тому що мало хто ще може сьогодні дозволити собі фішку у вигляді сонячної системи електрозабезпечення будинку.

При цьому економічно виправдано встановлювати сонячні батареї тільки в першому випадку. Все інше — це вкладення в задоволення своїх бажань і амбіцій, які ще довго не стануть вигідними фінансовими інвестиціями.